Junior Trophies

  • ASMBYC Junior Sportsman Of The Year
    • Each member club of ASMBYC may nominate one individual (Junior) for possible selection each year. The USYRU (now known as U.S. Sailing) dedicated a trophy which will be presented each year to: "exceptional and consistent fairness, courtesy, gracefulness and or heroism in yacht racing activities." California Yacht Club is proud of our members who have been chosen to receive this distinction.

      Past Winners

      2014

      Tot Davis

      California Yacht Club

      2013

      Gavin Abraham

      California Yacht Club

      2012

      Sydney Jacques

      Del Rey Yacht Club

      2011

      Emilia Clementi

      Del Rey Yacht Club

      2010

      Jordan Martucci          

      King Harbor Yacht Club

      2009

      Janel DeCurtis

      King Harbor Yacht Club

      2008

      Brian Angel

      King Harbor Yacht Club

      2007

      Spencer Sterling

      California Yacht Club

      2006

      Stephen Pitts

      Del Rey Yacht Club

      2004

      Elliott Silver

      2003

      Case Hathaway-Zepeta

      California Yacht Club

      2002

      Stephen Pitts

      Del Rey Yacht Club

      2001

      Patrick Shaw

      West Lake Yacht Club

      2000

      Steve Chacon

      King Harbor Yacht Club

      1999

      Clare Blunt

      California Yacht Club

      1998

      Brian O'Mahony

      Santa Monica Yacht Club

      1997

      Megan Mahaffey

      California Yacht Club

      1996

      Samantha Howard

      Del Rey Yacht Club

      1995

      Kevin Tominaga

      California Yacht Club

      1994

      Robbie Dean

      California Yacht Club

      1993

      Trevor Simms

      California Yacht Club

      1992

      Drew Stauffer

      California Yacht Club

      1991

      Santa Monica Yacht Club

      1990

      1989

      Cinnamon Hampikian

      California Yacht Club

      1988

      Stacey Carnahan

      California Yacht Club


  • ASMBYC Junior Yachtsman Of The Year
    • Association of Santa Monica Bay Yacht Clubs

      Each member club of ASMBYC may nominate one individual (Junior) for possible selection each year. The USYRU (now known as U.S. Sailing) dedicated a trophy which will be presented each year to: "A Junior under 20 who has demonstrated superior sailing ability along with the highest standards of sportsmanship". California Yacht Club is proud of our members who have been chosen to receive this distinction.

      Past Winners

      2014

      Cooper Weitz

      California Yacht Club

      2013

      Christopher Weis

      Del Rey Yacht Club

      2012

      Simone Staff

      California Yacht Club

      2011

      Christopher Weis

      Del Rey Yacht Club

      2010

      Nikki Obel

      Del Rey Yacht Club

      2009

      Adam Pokras

      Del Rey Yacht Club

      2008

      Benjamin Spector

      California Yacht Club

      2007

      Ryan Hoeven

      King Harbor Yacht Club

      2006

      Willy Petersen

      California Yacht Club

      2004

      Chris Wenner

      California Yacht Club

      2003

      Gregory Helias

      Del Rey Yacht Club

      2002

      Gregory Helias

      Del Rey Yacht Club

      2001

      Harrison Turner

      California Yacht Club

      2000

      Colin Campbell

      King Harbor Yacht Club

      1999

      Colin Campbell

      King Harbor Yacht Club

      1998

      John Diskant

      California Yacht Club

      1997

      Colin Campbell

      King Harbor Yacht Club

      1996

      John Diskant

      California Yacht Club

      1995

      Colin Campbell

      King Harbor Yacht Club

      1994

      Derek Simms

      California Yacht Club

      1993

      Dion Beuckman

      King Harbor Yacht Club

      1992

      Robbie Dean

      California Yacht Club

      1991

      Peter Wells

      California Yacht Club

      1990

      Peter Wells

      California Yacht Club

      1989

      Peter Wells

      California Yacht Club

      1988

      Steven Kelley

      California Yacht Club

      1987

      Jason Artof

      Del Rey Yacht Club

      1986

      1985

      John Sturman

      California Yacht Club

      1984

      Mike Sturman

      California Yacht Club

      1983

      David Berger

      Del Rey Yacht Club

      1982

      Ken Redler

      Del Rey Yacht Club

      1981

      Brian Ward

      Windjammers Yacht Club

      1980

      Douglas McLean

      Del Rey Yacht Club

      1979

      Douglas McLean

      Del Rey Yacht Club

      1978

      Steve Garland

      King Harbor Yacht Club

      1977

      Craig Leweck

      California Yacht Club

      1976

      1975

      1974

      1973

      Bill Herrschaft

      Santa Monica Yacht Club


  • William A. DeGroot Junior Sailing High Point Trophy
    • Presented by Staff Commodore William A. DeGroot Jr. - 8/9/64

      The DeGroot High Point Trophy shall be awarded once each year to a CYC member under 21 years old who have demonstrated during the year the best all around racing ability as skipper. Candidates are judge on the following: success and participation in racing events; proficiency in more that one class of boat; considerable weight will be given to a candidates record in inter-club and intersectional events.

      Past Winners

      Year Winner
      2017 Gavin McJones
      2016 Kieran Shocklee
      2014 Jessica McJones
      2013 Simone Staff
      2012 Cooper Weitz
      2011 --
      2010 Gregory Dair
      2009 --
      2008 Yuri Namikawa
      2007 --
      2006 Peter Wenner
      2005 Willy Petersen
      2004 Chris Wenner
      2003 --
      2002 Allie Blecher
      2001 Harrison Turner
      2000 Carlos Roberts
      1999 Ryan Benson
      1998 -
      1997 Marin Diskant
      1996 -
      1995 John Diskant
      1994 Derek Simms
      1993 Rob Dean
      1992 Peter Wells
      1991 Andrew Garnett
      1990 -
      1989 Steve Kelley
      1988 Kevin Hall
      1987 John VanMannekes
      1986 -
      1985 Dean Dierks & Bill Fortenberry
      1984 -
      1983 John Sturman & Mark Barnard
      1982 Mike Sturman
      1981 Peter Weger
      1980 -
      1979 -
      1978 Sharon Higginbotham
      1977 Derek Deskey
      1976 Craig Leweck
      1975 Matt Schweitzer
      1974 Robert Barnard
      1973 Mark Green
      1972 Michael Kahn
      1971 Benny Mitchell
      1970 Bob Burns
      1969 Tom and Jerry Tunberg
      1968 Dick Loewy
      1967 Harrison Hine
      1966 Andy Lockton IV
      1965 Buzz Boettcher
      1964 Steve Hathaway

  • Commodore Samuel K. Rindge Racing Achievement Trophy
    • The Commodore Samuel K. Rindge Racing Achievement Trophy shall be awarded once each year to a CYC member under 13 years old who had demonstrated the greatest all-around proficiency both as a seaman and racing sailor. Candidates racing record; improvement in judgment; responsibility; cooperation; and care for equipment shall be considered.

      Past Winners

      Year

      Winner

      2017 Katharine Doble

      2016
      Katharine Doble 

      2015
      Grant Janov


      2014

      Gavin McJones

      2013

      Gavin McJones

      2012

      --

      2011

      Ryan Janov

      2010

      Frank Dair

      2009

      Frank Dair

      2008

      Willie Wofford

      2007

      Cooper Weitz

      2006

      --

      2005

      Christopher Hayes

      2004

      Austin Hodges

      2003

      Greg Dair

      2002

      Sean Crane

      2001

      Willy Peterson

      2000

      Allie Blecher

      1999

      Derek Edwards

      1998

      Quint Carrol

      1997

      Joseph Roberts

      1996

      Alex Haythorn

      1995

      Ryan Benson

      1994

      Matt Schuman

      1993

      Megan Mahaffey

      1992

      Marin Diskant

      1991

      Jessie Oliver & John Diskant

      1990

      Christopher Toft

      1989

      Derek and Trevor Simms

      1988

      Drew Stauffer

      1987

      Jay Morrison

      1986

      Dean Steinbeck

      1985

      Drew Curran

      1984

      Andrew Garnett

      1983

      Damon Podolny

      1982

      Dean Dierks

      1981

      Jennifer Kruse

      1980

      John and Mike Sturman

      1979

      -

      1978

      Peter Weger

      1977

      Mark Barnard

      1976

      Teddy Schweitzer

      1975

      Craig Leweck

      1974

      Matt Schweitzer

      1973

      Stan Wetch

      1972

      Michael Kahn

      1971

      Jeff Hazel

      1970

      Michael Stein

      1969

      Steve Schumaker

      1968

      Ringe Adamson

      1967

      Bob Burns

  • George E. Roosevelt Junior Seamanship Award
    • The George E. Roosevelt Junior Seamanship Trophy shall be awarded once each year to a CYC member under 21 years old who has demonstrated respect for and knowledge of the ocean, weather, simple piloting, currents, tides and buoyage systems. Candidates' proficiency in boat handling; and fundamentals of seamanship as well as improvement in judgment; responsibility; cooperation; and care for equipment shall be considered.

      Past Winners

      Year

      Winner

      2017 Aidan Mobley 

      2016 
      Aidan Mobley 

      2015 

      Harrison Zeigler

      2014

      Kieran Shocklee

      2013

      Alexa Rodriguez

      2012

      Tony Festa

      2011

      Cooper Weitz

      2010

      Simone Staff

      2009

      Phoebe Staff

      2008

      Yuri Namikawa

      2007

      Gregory Dair

      2006

       PJ Wenner

      2005

       Willy Petersen

      2004

      --

      2003

      --

      2002

      Parker Mitchell

      2001

      Michael Blunt

      2000

      Mark Spector

      1999

      Harrison Turner

      1998

      John Diskant

      1997

      Raoul Magana

      1996

      Megan Mahaffey

      1995

      Gwen Garnett

      1994

      Matthew Addison

      1993

      Stacie Straw

      1992

      Drew Stauffer

      1991

      Robbie Dean

      1990

      Drew Curran

      1989

      Andrew Garnett

      1988

      Steven Kelley

      1987

      Sean McKenna

      1986

      Scott Good & Agusto Sasso

      1985

      Mark Barnard

      1984

      Rhett Brown

      1983

      Dean Dierks

      1982

      Bob Cady

      1981

      Erik Lewis

      1980

      Ted Rogers

      1979

      Chris Kruse

      1978

      Brian Eisenrich

      1977

      Craig Leweck

      1976

      Wade Greene

      1975

      Robert Barnard

      1974

      Janet Green

      1973

      Kerry Leslie

      1972

      Barbara Jo Howard

      1971

      Joyce Loewy

      1970

      Steve Hathaway

      1969

      Bonnie Bechtol

      1968

      Eric Bradley

      1967

      Bob Cox

      1966

      Becky Hathaway

      1965

      Sarah McLellan

  • Commodore Richard Zimbert Perpetual Trophy
    • The Richard Zimbert Perpetual Trophy was presented to CYC on behalf of the 1990 Bridge Officers to honor the work Commodore Zimbert put forth to the advancement of the Jr. Program. The winner shall demonstrate sportsmanship in many forms, notably: constructive participation; lending assistance to help others; and cooperation.

      Past Winners

      Year

      Winner

      2017  
      Harry Bryan

                  
      2016 

      Matthew Gravett 
      2015

      Josie Hamilton

      2014

      Tot Davis

      2013

      Alexa Rodriguez

      2012

      Gavin Abraham

      2011

      Marie Line

      2010

      Richard Hathaway

      2009

      Willie Wofford

      2008

      Celena Staff

      2007

      Tucker Hodges

      2006

      Daniel Brooks

      2005

      Yuri Namikawa

      2004

      Greg Dair

      2003

      Chris Wenner

      2002

      Ryann Hall

      2001

      Kaytlin Hall

      2000

      Case Hathaway-Zepeda

      1999

      Claire Blunt

      1998

      Ryan Benson

      1997

      Sam Haythorn

      1996

      Mia Edwards

      1995

      Kevin Tominaga

      1994

      Mac Cannady

      1993

      Gwen Garnett

      1992

      Ian Zieger

      1991

      Matthew Addison

  • Diane Armstrong Trophy
    • Awarded to a Junior under the age of 19 who has demonstrated a love of the sport of sailing; has record of broad
      participation in junior sailing competitions at regional and national levels; represents the traditions of the Yacht Club
      and Corinthian Spirit.

      Past Winners

      Year                         Winner

      2017                         Talia Hamlin

      2016                         Bastien Rasse

      2015                         Ryan Janov

      2014                         Alexis Westland

      2013                         Simone Staff

      2012                         Phoebe Staff

      2011                         Simone Staff

      2010                         Nathan Jamieson

      2009                         Cooper Weitz

      2008                         Kathryn Hathaway

      2007                         Matthew Wenner

      2006                         Ryan Hall

      2005                         Allie Blecher

      2004                         Case Hathaway - Zepeda

      2003                         Kaytlin Hall

      2002                         Willy Petersen

      2001                         Allie Blecher 
                         
  • P.J. Wenner Memorial Award
    • Awarded to a CYC racing team member or coach under the age of 21 who has exemplified remarkable team spirit
      throughout the year. Has consistently attended or supported regattas and related social events.

      Nomination/selection to be made by the race team members.

      Past Winners

      Year                         Winner

      2017                         Bastien Rasse

      2016                         Jordan Janov & Aidan Koslu

      2015                         Roberto Ayala

      2014                         Marie Line

      2013                         Gavin McJones

      2012                         Nathan Jamieson

      2011                         Phoebe Staff

      2010                         Dylan Vecchione

      2009                         Matt Wenner
  • Shipmates Trophy
    • Awarded to an individual who has given significant and long term contribution and support to the
      CYC Junior Program.

      Past Winners

      Year                         Winner

      2017                         Marylyn Hoenemeyer

      2016                         S/C Uta Leslie

      2015                         S/C Bill Stump

      2014                         S/C Uta Leslie

      2013                         Carrie Blunt

      2012                         Mike Shocklee

      2011                         John Staff

      2010                         Mike Blecher

      2009                         Craig Leeds

      2002                         Thomas Head

      2001                         Alan Blunt & Rick Turner

      2000                         Ray Mahaffey

      1999                         Denny Haythorn

      1998                         Charles Kelley

      1997                         George Diskant

      1995                         William Moore

      1994                         Jo-Anne Kelley

      1993                         Dean D. Dierks

      1992                         Betty Hampikian

      1991                         Bill Stump

      1990                         Richard Zimbert

      1987                         Steve Curran

      1986                         Bob & Anne Sanguinetti

      1985                         Kimo Worthington

      1983                         Steve Hathaway

      1981                         Peter Krause

      1980                         Diane Armstrong

  • Levi Legacy Award
    • Started in 2004, the CYCWA annually gives the Levi Legacy trophy, cash award and personalized medallion, to a junior woman 18 years and under. The purpose of this award is to recognize and support the development of young women, to provide financial assistance in their chosen field, and to help them assume leadership roles for junior women. The recipient will be recognized in either sailing or rowing and the award shall be based on her (1) Potential, (2) Strength of character, (3) Enthusiasm, and (4) Performance.

      Passed Winners 

      2017 Julia Rychlik
      2016

      Nicki Schindler (Rowing)
      2015 

      Marie Line

      2014

      Simone Staff

      2013

      Jaclyn Dair

      2012

      Celena Staff

      2011

      Alexa Carrington

      2010

      Yuri Namikawa

      2009

      Rebecca King

      2008

      Cheryl Dair

      2007

      Ryann Hall

      2006

      Natalie Thomas

      2005

      Tiffany Dube

      2004

      Kaytlin Hall

  • New Tab

Sailing
Power Fleet
Rowing
Regattas & Race Results
Juniors
Cruising
  • Logout
  • Logout